Czeski Cieszyn - atrakcje po drugiej stronie granicy w Czechach

Czeski Cieszyn - atrakcje po drugiej stronie granicy w Czechach
Autor Mirosław Bieniek
Mirosław Bieniek01.07.2024 | 6 min.

Cieszyn Czeski atrakcje doskonale nadają się na weekendową wycieczkę! Ta urokliwa miejscowość położona po czeskiej stronie granicy z Polską kryje w sobie wiele ciekawych zabytków i atrakcji wartych odwiedzenia. Od malowniczego rynku po stare browary - Czeski Cieszyn ma do zaoferowania coś dla każdego!

Kluczowe wnioski:
 • Odkryj wielowiekową historię i tradycje Czeskiego Cieszyna zwiedzając zabytkowe budynki i muzea.
 • Zrelaksuj się w jednej z przytulnych kawiarni na rynku, delektując się lokalną kuchnią i kawą.
 • Wybierz się na spacer wzdłuż Olzy, rzeki oddzielającej czeską i polską część miasta.
 • Poczuj międzynarodowy klimat Czeskiego Cieszyna, w którym przeplata się polskie i czeskie dziedzictwo kulturowe.
 • Skorzystaj z dogodnej lokalizacji i wybierz się na wycieczkę w pobliskie atrakcje, takie jak browar czy ruiny zamku.

Zwiedzanie Czeskiego Cieszyna: Co Warto Zobaczyć?

Czeski Cieszyn to małe, urokliwe miasteczko leżące tuż przy granicy z Polską. Może nie jest ono największą atrakcją czeskiego Śląska, ale zdecydowanie warto je odwiedzić podczas pobytu w tym regionie. Pełne jest bowiem ciekawych zabytków i miejsc, które pozwolą Ci poczuć klimat tego pogranicza.

Koniecznie zajrzyj na Rynek, serce Czeskiego Cieszyna. To właśnie tu znajduje się wiele zabytkowych kamienic z kolorowymi fasadami oraz ratusz z charakterystyczną wieżą. Rynek tętni życiem, a w okolicznych kawiarniach możesz usiąść i odpocząć, delektując się regionalnym jadłem.

Inną ciekawą atrakcją Czeskiego Cieszyna, której nie możesz przegapić, jest Wzgórze Zamkowe. Choć zamek nie przetrwał do naszych czasów, to warto wspiąć się na jego ruiny, by podziwiać panoramę miasteczka i okolicy. Znajdziesz tam też część fortyfikacji oraz kaplicę zamkową.

Warto również zajrzeć do okolicznych muzeów, aby poznać bogatą historię i tradycje tego miejsca. Muzeum Drukarstwa na przykład mieści się w zabytkowym budynku dawnej drukarni i pokaże Ci, jak kiedyś drukowano książki. Uwagę przykuje też Muzeum Kolejnictwa ze zgromadzonymi starymi lokomotywami i wagonami.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje Czeskiego Cieszyna, ale już te najważniejsze pozwolą Ci poczuć klimat tego miasteczka i odkryć jego najciekawsze zakątki. Co zobaczyć w Czeskim Cieszynie? Najlepiej wyruszyć na własną wycieczkę i przekonać się samemu!

 • Odwiedź Rynek i podziwiaj barwne kamienice.
 • Wdrap się na Wzgórze Zamkowe i Zobacz ruiny zamku.
 • Zajrzyj do ciekawych muzeów tematycznych, jak Muzeum Drukarstwa.
 • Skorzystaj z licznych tras spacerowych i rowerowych wokół miasta.

Gdzie Zjeść w Czeskim Cieszynie - Lokalna Kuchnia

Nie możesz oczywiście opuścić Czeskiego Cieszyna, nie odwiedziwszy lokalnych restauracji czy kawiarni. Skosztowanie przysmaków kuchni czeskiej to obowiązkowy punkt pobytu w tym miasteczku. Na co warto zwrócić uwagę i gdzie wybrać się na smaczny posiłek?

Rozpocznij zwyczajowo od samego centrum, czyli Rynku. To właśnie tutaj zlokalizowanych jest najwięcej restauracyjek i kawiarni serwujących dania z lokalnych składników. Spróbuj na przykład pysznego gęsiego leczo, ziemniaków z kminkiem lub tradycyjnych klusek. Nie zapomnij również o czeskim piwie!

Innym miejscem wartym odwiedzenia ze względu na kuchnię jest Browar Zamkowy. To właśnie tutaj uwarzane jest lokalne piwo, które możesz skosztować na miejscu i dowiedzieć się o całym procesie jego powstawania. Do tego zamówisz smaczną golonkę, kiełbaski lub dziczyzną.

Jeśli wolisz lżejsze posiłki, zajrzyj do jednej z wielu kawiarni rozsypanych po całym mieście. Warto polecić Kawiarnię Zameckou na Wzgórzu Zamkowym czy Avion Café z przepysznymi domowymi ciastami i kawą. Zrelaksujesz się w ich przytulnych wnętrzach i odpoczniesz po całodziennym zwiedzaniu.

Niezależnie od preferencji, na pewno znajdziesz w Czeskim Cieszynie coś dla siebie! Lokalna, śląska kuchnia urzeka smakołykami zarówno na słono, jak i na słodko. Skończysz dzień ze smakiem zachwytu i obiecasz sobie, że kiedyś tu wrócisz.

 • Spróbuj tradycyjnych dań czeskich, jak leczo, kluski i golonkę.
 • Zajrzyj do Browaru Zamkowego na lokalne piwo i przekąski.
 • Uwaga na domowe ciasta i kawę w przytulnych kawiarniach.
 • Skorzystaj z sezonowej kuchni bazującej na lokalnych produktach.

Czytaj więcej: Porady dotyczące tanich wycieczek na wyspy: Jak znaleźć oferty

Czytaj więcej: Nuuk - stolica Grenlandii. Co warto zobaczyć w lodowej krainie?

Historia Cieszyna Czeskiego - Polsko-Czeskie Korzenie

Czeski Cieszyn jest doskonałym przykładem miasta o unikalnej kulturze i tradycjach wywodzących się z polsko-czeskich korzeni. Od wielu stuleci bowiem znajdowało się na styku tych dwóch nacji i było silnie związane z oboma państwami. Ta niezwykła historia sprawiła, że dziś Czeski Cieszyn jest miejscem wielokulturowym, w którym przeplata się to, co polskie i czeskie.

Początków powstania miasta należy szukać już w XII wieku, kiedy to istniał tu niewielki gród kasztelański. Nieco później, w XIII stuleciu, Cieszyn wraz z okolicznymi ziemiami znalazł się pod panowaniem książąt opolskich. To właśnie oni przyczynili się do jego rozwoju i uczynienia z niego stolicy regionu.

Dzięki dogodnemu położeniu na szlakach handlowych, miasto rozkwitło w kolejnych wiekach. Pozostawało jednak w ścisłych związkach z państwem czeskim, czego świadectwem są liczne budowle w stylu barokowym czy renesansowym. Jednak wpływy polskie również były widoczne, np. podczas wojen polsko-szwedzkich.

Decydującym momentem w historii Czeskiego Cieszyna okazał się rok 1920. To wtedy układ graniczny podzielił miasto na dwie części - polską i czeską. Od tej pory Czeski Cieszyn stał się częścią niepodległej już Czechosłowacji, co zaważyło na jego kolejnych losach. Niemniej jednak nadal był miejscem przenikania się kultur obu narodów.

Podsumowanie

Zdjęcie Czeski Cieszyn - atrakcje po drugiej stronie granicy w Czechach

Czeski Cieszyn to małe, urokliwe miasteczko pełne atrakcji wartych odkrycia. Wędrując jego malowniczymi uliczkami, można podziwiać zabytkowe kamienice, odwiedzić muzea opowiadające o historii regionu czy wspiąć się na wzgórze, by zobaczyć ruiny dawnego zamku. Warto też spróbować lokalnej kuchni i rozsmakować się w czeskich specjałach.

Przewodnik po Czeskim Cieszynie udowadnia, że mimo niewielkich rozmiarów, w miasteczku tym znajdziesz sporo ciekawych co zobaczyć. To świetny pomysł na weekendową wycieczkę czy jednak część większej wyprawy po Śląsku Cieszyńskim. Spędź czas wśród przeplatanej kultury polskiej i czeskiej, poznaj dziedzictwo tego pogranicza i rozkoszuj się lokalnymi smakami.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomoc w podróży na statku Aidaluna: Kompleksowe wsparcie!
 2. Jak zaplanować idealny dwutygodniowy urlop? Porady i wskazówki
 3. Promy z Aten na greckie wyspy: Poradnik po połączeniach
 4. Dostęp do największych mórz świata: Przewodnik turystyczny
 5. Azory z Rainbow Tours - odkryj tajemnice wysp na Oceanie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mirosław Bieniek
Mirosław Bieniek

Jako pasjonat podróży morskich i założyciel portalu o podróżach promem, moja misja to dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z zakresu morskich przygód. Posiadam bogate doświadczenie w podróżowaniu promami po całym świecie, od malowniczych wybrzeży Europy po odległe wyspy Azji. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły