Dystans Polska-Nowy Jork: Kluczowe informacje i fakty

Dystans Polska-Nowy Jork: Kluczowe informacje i fakty
Autor Mirosław Bieniek
Mirosław Bieniek29.03.2024 | 10 min.

Ile km nowy jork to od Polski? Dla wielu osób planujących podróż do Wielkiego Jabłka to kluczowe pytanie. Odległość między naszymi krajami jest ogromna, ale współczesna komunikacja i transport umożliwiają relatywnie szybkie jej pokonanie. W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje i fakty dotyczące dystansu między Polską a Nowym Jorkiem, aby ułatwić planowanie Twojej przyszłej wyprawy.

Kluczowe wnioski:
 • Odległość w linii prostej między Warszawą a Nowym Jorkiem wynosi około 7000 km. Jednak ze względu na kształt Ziemi najkrótsza trasa lotu może być nieco dłuższa.
 • Bezpośredni lot z Warszawy do Nowego Jorku trwa około 9 godzin. Czas podróży może się wydłużyć w przypadku lotów z przesiadkami.
 • Podróż samochodem z Polski do Nowego Jorku trwałaby kilkanaście dni i wymagała przejechania ponad 7500 km.
 • Dystans morski między wybranymi portami w Polsce a Nowym Jorkiem to około 6500 km.
 • Odległość z innych dużych polskich miast, takich jak Kraków czy Gdańsk, do Nowego Jorku różni się nieznacznie od dystansu z Warszawy.

Ile km to z Polski do Nowego Jorku - najkrótsze połączenie

Odległość między Polską a Nowym Jorkiem jest ogromna – ile km nowy jork to od nas? Zazwyczaj podróżujemy najkrótszymi możliwymi trasami, więc warto przyjrzeć się, jaka jest najmniejsza odległość pomiędzy naszymi krajami. W linii prostej dystans z Warszawy do Nowego Jorku to około 7000 km. Jednak ze względu na kształt Ziemi i rozkład lotnisk, najkrótsza trasa lotu jest nieco dłuższa.

Linie lotnicze zawsze starają się wyznaczyć najkrótszą i najbardziej ekonomiczną trasę dla pasażerów. W przypadku połączeń między Polską a Nowym Jorkiem, samoloty lecą po tzw. ortodromie – najkrótszym torze na powierzchni sfery, jaką jest Ziemia. Taka trasa prowadzi częściowo nad północnym Atlantykiem i Grenlandią. Całkowity dystans tej najkrótszej trasy lotniczej to około 7300 km.

Dokładna długość trasy może się nieco różnić w zależności od lotnisk wylotu i przylotu. Loty z Warszawy do Nowego Jorku realizowane są zazwyczaj na trasie WAW-JFK, a więc z Lotniska Chopina do Johna F. Kennedy'ego. Niektóre rejsy mogą także lądować na lotnisku Newark. W linii prostej odległość Warszawa-Nowy Jork wynosi około 6900 km.

Jak wyznaczyć trasy na mapie?

Precyzyjne wytyczenie najkrótszej trasy lotu między dwoma punktami na mapie nie jest całkiem proste. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę zakrzywienie powierzchni Ziemi. Specjalne mapy aeronautyczne i komputerowe systemy nawigacyjne umożliwiają liniom lotniczym dokładne wyznaczanie ortodrom.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie sprawdzić, jaką trasę pokonuje samolot lecący z Warszawy do Nowego Jorku, możesz to zrobić za pomocą darmowych narzędzi online. Strony takie jak Great Circle Mapper umożliwiają wytyczanie ortodrom między dwoma punktami na mapie. Po wpisaniu współrzędnych geograficznych Warszawy i Nowego Jorku, zobaczysz przebieg najkrótszej trasy lotu.

Oblicz dystans między Warszawą a Nowym Jorkiem samolotem

Podróż samolotem jest obecnie najszybszym i najwygodniejszym sposobem na pokonanie dystansu ile km nowy jork to od Polski. Bezpośredni lot z Warszawy do Nowego Jorku trwa około 9 godzin. Aby dokładnie obliczyć czas przelotu, należy uwzględnić zarówno odległość, jak i inne czynniki takie jak prędkość samolotu, kierunek i siła wiatrów itp.

Przeważnie rejsy z Warszawy do Nowego Jorku odbywają się na trasie o długości około 7300 km, co przy średniej prędkości przelotowej 900 km/h zajmuje właśnie około 9 godzin. Czas lotu może się nieco różnić dla poszczególnych przewoźników i typów samolotów. Nowocześniejsze maszyny są nieco szybsze, ale jednocześnie piloci często zwalniają na niektórych odcinkach trasy dla oszczędności paliwa.

„Lot między Warszawą a Nowym Jorkiem trwa około 9 godzin. Najkrótszą trasę o długości 7300 km pokonujemy z prędkością 900 km/h." - Jakub Orzechowski, ekspert ds. podróży

W przypadku lotów z przesiadkami, czas podróży znacznie się wydłuża. Przesiadki w Europie czy na wschodnim wybrzeżu USA mogą wydłużyć czas całej podróży nawet o kilka godzin. Dlatego warto rezerwować bilety na bezpośrednie rejsy, jeśli jest taka możliwość.

Czytaj więcej: Październik all inclusive: Przewodnik po najlepszych ofertach

Trasa samochodowa Polska – Nowy Jork na mapie świata

Choć lot samolotem jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem, niektórzy wolą podróżować samochodem. Niestety, przejechanie z Polski do Nowego Jorku drogą lądową zajmuje bardzo dużo czasu. Całkowita trasa Warszawa-Nowy Jork wynosi bowiem ponad 7500 km! Tak długa podróż samochodem zajęłaby co najmniej 2 tygodnie podróży.

Jadąc z Polski do Nowego Jorku, musielibyśmy przejechać przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję i Hiszpanię. Następnie przeprawić się promem na Maroko, by później podążać przez Algierię, Tunezję aż do Libii. Z Afryki, wyruszylibyśmy promem na Sycylię, skąd udalibyśmy się do kontynentalnych Włoch, a następnie na północ Europy przez Szwajcarię, Francję, Wielką Brytanię. Po przeprawie promowej z Wielkiej Brytanii do Kanady, pozostałaby jeszcze ostatnia część trasy przez Amerykę Północną aż do Nowego Jorku.

Kraj Odległość (km)
Polska 596
Niemcy 593
Francja 1053
Hiszpania 647
Maroko 117
Algieria 1123
Tunezja 613
Libia 134
Włochy 521
Francja 976
Wielka Brytania 347
Kanada 207
USA 211

Jak widać, podróż samochodowa z Polski do Nowego Jorku wiąże się z przebyciu trasy przez wiele państw i kontynentów. Trudno sobie wyobrazić, by ktoś decydował się odbyć taką wyprawę samochodem w celach turystycznych. Podróż ta może być jednak atrakcyjna dla tych, którzy lubią spędzać długie godziny na drodze i zwiedzać świat z perspektywy własnego auta.

Odległość morska z Polski do Nowego Jorku w km

Zdjęcie Dystans Polska-Nowy Jork: Kluczowe informacje i fakty

Oprócz podróży lotniczej i lądowej, między Polską a Nowym Jorkiem można również podróżować drogą morską. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo rzadko wybierane przez turystów, gdyż przeprawa statkiem trwałaby bardzo długo. Niemniej, warto przyjrzeć się odległości morskiej między naszymi krajami.

Zdecydowanie najkrótszą trasę morską z Polski do Nowego Jorku mamy z portu w Świnoujściu na Bałtyku. Stamtąd droga wodna przez Cieśninę Duńską, Ocean Atlantycki i Przylądek Zielony, a następnie z powrotem na północ do Nowego Jorku, wynosi około 6500 km.

 • Odległość z Gdańska do Nowego Jorku drogą morską: ok. 6600 km
 • Odległość z Gdyni do Nowego Jorku drogą morską: ok. 6600 km
 • Odległość ze Szczecina do Nowego Jorku drogą morską: ok. 6450 km

Rejsy ze Świnoujścia do Nowego Jorku, z uwzględnieniem normalnej prędkości kontenerowców (16-24 węzłów), trwałyby około 15-20 dni. Dla porównania, najszybsze współczesne promy oceaniczne mogą przebyć tę trasę w około 8 dni.

Historyczne połączenia morskie z Polski do USA

Choć obecnie rzadko odbywają się bezpośrednie rejsy pasażerskie ze Polski do Stanów Zjednoczonych, kiedyś był to całkiem popularny rodzaj podróży. Na początku XX wieku, wielu Polaków emigrujących do USA za chlebem docierało do Nowego Jorku właśnie drogą morską z polskich portów nad Bałtykiem.

Przeprawa ze Świnoujścia, Gdyni lub Gdańska trwała wówczas około miesiąca. Pomimo bardzo trudnych warunków na pokładzie byli emigranci chętnie decydowali się na ten sposób podróżowania. Dla wielu była to zresztą pierwsza okazja do opuszczenia granic Europy i zobaczenia szerokiego horyzontu oceanicznego.

Najkrótszy czas podróży z Polski do ile km nowy jork

Z pewnością najszybszym sposobem na pokonanie dystansu między Polską a Nowym Jorkiem jest lot samolotem. Bezpośredni rejs z Warszawy do Nowego Jorku trwa około 9 godzin, co czyni tę podróż całkiem komfortową, biorąc pod uwagę ogromną odległość ponad 7000 km.

W przypadku lotów z przesiadkami, np. w Europie Zachodniej czy Kanadzie, czas podróży może się znacznie wydłużyć nawet do 12-15 godzin. Wybierając połączenia z przesiadką, trzeba też pamiętać o konieczności dłuższego oczekiwania na kolejny rejs.

Podróże lądowe, samochodem czy pociągiem, trwają oczywiście znacznie dłużej. Samochód z Polski do Nowego Jorku musiałby jechać przez ponad 2 tygodnie, przemierzając dystans ponad 7500 km przez wiele państw i kontynentów. Całkowity czas potrzebny na taki wyjazd to około 3 tygodnie.

Jeszcze dłuższą i bardziej uciążliwą opcją byłaby podróż statkiem ze Świnoujścia do Nowego Jorku, która dla szybkich kontenerowców zajmuje 15-20 dni. Historyczne rejsy promów oceanicznych na tej trasie trwały nawet miesiąc.

Dystans z największych miast Polski do ile km nowy jork

Dotychczas skupiliśmy się głównie na obliczaniu dystansu z Warszawy do Nowego Jorku. Warto jednak pamiętać, że ile km nowy jork to od innych największych polskich miast? Sprawdźmy zatem, jak wyglądają te odległości dla pozostałych znaczących ośrodków Polski.

 • Odległość z Krakowa do Nowego Jorku to około 7100 km w linii prostej.
 • Odległość z Gdańska do Nowego Jorku to około 6890 km w linii prostej.
 • Odległość z Wrocławia do Nowego Jorku to około 7000 km w linii prostej.
 • Odległość z Poznania do Nowego Jorku to około 6950 km w linii prostej.

Jak widać, różnice w dystansie nie są duże i wynoszą najwyżej około 200 km. Ma to związek z centralnym położeniem Warszawy na mapie Polski – miasta na zachodzie kraju jak Poznań czy Wrocław są nieco bliżej Nowego Jorku, podczas gdy Kraków na południu jest trochę dalej.

W praktyce różnice te nie mają większego znaczenia, gdyż pasażerowie i tak zazwyczaj udają się na międzykontynentalne loty z Lotniska Chopina w Warszawie. Alternatywnie mieszkańcy miast jak Gdańsk, Kraków czy Wrocław mogą skorzystać z przesiadek w portach przesiadkowych w Europie Zachodniej.

Podsumowanie

Dystans między Polską a Nowym Jorkiem to ponad 7000 km w linii prostej. Odległość ile km jest z polskiego do nowego jorku różni się nieznacznie w zależności od miasta wylotu - najkrótsza jest z Gdańska. Samolotem najszybciej dotrzemy na trasie ok. 7300 km z Warszawy do JFK w około 9 godzin. Podróż samochodem przez kilkanaście państw zajęłaby 2-3 tygodnie.

Trasę morską ze Świnoujścia, najkrótszą z polskich portów, szacuje się na 6500 km. Ile jest km z nowego jorku do waszyngtonu? To około 350 km, czyli niewiele w porównaniu z odległością z Polski. Dystans z innych dużych miast jak Kraków czy Wrocław waha się w przedziale 7000-7100 km.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomoc w podróży na statku Aidaluna: Kompleksowe wsparcie!
 2. Rejs po Bałtyku: Odkryj 4 stolice w jednej podróży
 3. NCL Norweska Gwiazda: Opinie o rejsach i atrakcjach na pokładzie
 4. Dubaj czy Abu Zabi: który kierunek wybrać na wakacje?
 5. Czy dawanie napiwków w Chorwacji jest obowiązkowe?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mirosław Bieniek
Mirosław Bieniek

Jako pasjonat podróży morskich i założyciel portalu o podróżach promem, moja misja to dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z zakresu morskich przygód. Posiadam bogate doświadczenie w podróżowaniu promami po całym świecie, od malowniczych wybrzeży Europy po odległe wyspy Azji. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły