Ile kosztuje bal na wyspie? Przewodnik po cenach i ofertach

Ile kosztuje bal na wyspie? Przewodnik po cenach i ofertach
Autor Mirosław Bieniek
Mirosław Bieniek26.03.2024 | 8 min.

Bal na wyspie cena to często pierwsza rzecz, o której myślą pary czy grupy planujące ten wyjątkowy ślub lub wydarzenie. Dobrze jest jednak poznać wszystkie składowe kosztów, od miejsca na ceremonię i imprezę, przez atrakcje i nocleg dla gości, po dekoracje i catering. W tym przewodniku przeanalizujemy kompleksowo ile kosztuje bal na wyspie w różnych popularnych kurortach, w sezonie i poza nim, a także porównamy pakiety dla par i większych grup.

Kluczowe wnioski:
 • Koszty balu na wyspie mogą się znacznie różnić w zależności od wybranego miejsca, terminu i opcji.
 • Najtańsze oferty znajdziesz poza sezonem i na mniej popularnych wyspach.
 • Pary często decydują się na pakiety all-inclusive, a grupy wybierają rozwiązania modułowe.
 • Atrakcje i noclegi dla gości to duży wydatek, należy go uwzględnić w budżecie.
 • Wcześniejsza rezerwacja i elastyczne daty pozwolą zaoszczędzić nawet kilkanaście procent.

Najbardziej przystępne bale na wyspie - przegląd cen

Organizacja balu na wyspie często oznacza sporą inwestycję, ale na rynku można znaleźć również przystępne cenowo oferty. Najtańsze propozycje zazwyczaj pochodzą z mniej popularnych, spokojnych wysp i kurortów. Wprawdzie nie są tak prestiżowe, jednak wciąż oferują niezapomniane przeżycia i bajkowe krajobrazy.

Przykładowo na greckiej wyspie Samos dwudniowy bal na wyspie z noclegiem, cateringiem i podstawową oprawą to wydatek rzędu 3000-5000 euro dla pary. Niezły wybór dla oszczędnych par chcących przeżyć swoją bajkę na prywatnym greckim skrawku lądu. Na hiszpańskiej Lanzarote za podobny pakiet zapłacisz 4000-6000 euro.

Jeszcze bardziej budżetowo prezentują się oferty na wyspach zależnych od Holandii jak Bonaire i Sint Eustatius na Morzu Karaibskim. Za 2500-3500 euro możesz tam zorganizować skromne, ale bardzo urokliwe przyjęcie dla siebie i kilkunastu gości z noclegiem w przystępnej cenie.

Koszty transportu na wyspy

Dodatkowym wydatkiem podczas organizacji balu na wyspie są oczywiście koszty transportu. Na wyspy można dostać się najczęściej promem lub samolotem. W przypadku Karaibów i wysp położonych dalej, więcej zapłacisz za przeloty, nawet z dalszej Europy rachunek za bilety lotnicze może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych dla pary.

Nieco tańsze będą rejsy promowe na śródziemnomorskie wyspy. Za prom na wyspę Korfu np. zapłacisz ok. 150 zł od osoby, więc dla pary to koszt w granicach 600 zł w dwie strony. Na bliskie wyspy jak Malta czy duńska Bornholm prom będzie jeszcze tańszy, rzędu 300-400 zł dla dwóch osób.

Ceny imprez, atrakcji i noclegu na balu na wyspie

Samo zorganizowanie ceremonii i przyjęcia weselnego na wybranej wyspie to oczywiście największy wydatek podczas balu na wyspie. Jednak dodatkowe atrakcje i noclegi dla gości też znacząco wpływają na całkowity koszt imprezy.

Weźmy na przykład jeden z popularniejszych wyspiarskich kurortów - greckie Santorini. Organizacja samej imprezy i ślubu na plaży to wydatek rzędu 10-15 tysięcy euro dla pary. Do tego jednak dochodzą atrakcje dla gości jak rejsy statkiem, wycieczki czy wyjazdy fakultatywne - należy na nie przeznaczyć minimum 3-5 tys. euro niezależnie od liczby gości.

Według wyliczeń portalu Destination Weddings, należy nastawić się na wydatek co najmniej 15-20 tysięcy euro tylko na dodatkowe atrakcje dla 30 gości z okazji przyjęcia na Santorini.

Niezależnie od oferty, zawsze należy też doliczyć koszty noclegu dla gości, które w luksusowych miejscowościach na wyspach mogą wynosić nawet 200-300 euro za noc w sezonie. Przy większych grupach to znacząca pozycja w budżecie.

Czytaj więcej: Przylądek Północny: Odkryj najbardziej na północ wysunięty punkt

Bale na wyspie - porównanie cen dla par i grup

Organizacja balu na wyspie najczęściej ma dwa warianty cenowe - tańsze pakiety dla par lub droższe imprezy eventowe dla większych grup. Resort czy organizator często daje znaczne rabaty na "większą skalę", co sprawia, że duże wydarzenia wychodzą relatywnie taniej.

Dla pary, bal na wyspie w formie ceremonii ślubnej i przyjęcia nawet w ekskluzywnym miejscu może zamknąć się w 15-25 tys. euro i mieści się w możliwościach finansowych wielu osób. Z każdym dodatkowym gościem koszty jednak drastycznie rosną.

Liczba gości Cena minimalna (euro) Cena maksymalna (euro)
2 osoby (para) 15 000 25 000
10 osób 25 000 40 000
30 osób 50 000 80 000
60 osób 80 000 150 000

Jak widać w tabeli, wraz ze wzrostem liczby gości, rosną zarówno minimalne jak i maksymalne przewidywane budżety. Dla większych grup trzeba liczyć się z kosztami od 80 tys. euro wzwyż, na prestiżowych wyspach powyżej 100-150 tys. euro. Warto wtedy rozglądać się za ofertami pakietowymi lub "all inclusive".

Popularne warianty balu na wyspie i ich koszt

Zdjęcie Ile kosztuje bal na wyspie? Przewodnik po cenach i ofertach

Podczas organizacji balu na wyspie możemy spodziewać się różnych cenowych wariantów w zależności od wybranego miejsca, terminu i oczekiwań względem imprezy. Generalnie najpopularniejsze są klasyczne przyjęcia w stylu beach wedding oraz ekskluzywne eventy na prywatnej wyspie.

 • Beach wedding - Najtańszą opcją jest plaża publiczna lub prywatny kawałek plaży. Koszt takiej ceremonii i przyjęcia dla 2 osób to wydatek 5-10 tys. euro, a dla 20 osób - 15-25 tys. euro.
 • Prywatne villa/resort - Impreza na terenie luksusowej willi lub resortu, z większymi wygodami i prywatnością. Dla pary to 12-20 tys. euro, a dla grupy 20-50 osób od 30 tys. wzwyż.
 • Prywatna wyspa - Najbardziej ekskluzywny i najdroższy wariant - wynajem całej wyspy na określony czas. Najtańsze opcje od 50 tys. euro, topowe oferty to wydatek 6-cyfrowy.

Innymi czynnikami wpływającymi na cenę są wybór obsługi i cateringu, oprawa muzyczna i techniczna, atrakcje dla gości czy transport i noclegi. Większe wydatki trzeba założyć na wydarzenia organizowane w sezonie i w popularnych kurortach.

Ile kosztuje bal na wyspie w sezonie, a ile poza sezonem?

Termin imprezy ma ogromne przełożenie na cenę balu na wyspie. Oczywistą różnicą jest, że w sezonie, czyli w okresie wakacyjnym i przy cieplejszej aurze stawki są najwyższe i trzeba się liczyć z nawet 50-100% wyższymi kosztami niż poza sezonem.

Prestiżowe miejsca na Seszelach, Malediwach czy innych topowych wyspiarskich destynacjach będą wymagały wydatku minimum 15-25 tys. euro za samą organizację w sezonie. Poza szczytem turystycznym (latem) ceny spadają nawet do 7-10 tys. euro dla dwóch osób.

Ogromną oszczędnością jest więc wybór wydarzenia na maj, wrzesień lub nawet październik. Nie tylko będzie taniej, ale także mniej tłoczno i łatwiej o rezerwację. Warto też patrzeć na lokalne oferty last minute na niedługo przed wydarzeniem. Część organizatorów oferuje wtedy bonusowe zniżki sięgające 20-30%.

Tanie bale na wyspie w popularnych kurortach

Choć w pierwszym skojarzeniu bale na wyspie wydają się wymarzoną, ale bardzo kosztowną ceremonią i imprezą, można znaleźć tańsze oferty nawet w popularnych lokalizacjach. Kilka kierunków słynie z przystępnych opcji, które jednak kuszą pięknym miejscem i krajem.

Na greckiej wyspie Kreta zorganizowanie skromnego przyjęcia dla dwóch osób z noclegiem to wydatek ok. 3 tys. euro już z catering i oprawą. Jeśli zależy nam na większej grupie, 20 osób zapłaci od 15 tys. euro.

Lokalizacja Cena dla pary Cena dla 20 osób
Cypr 4000 - 6000 EUR 18 000 - 25 000 EUR
Teneryfa 3500 - 5500 EUR 15 000 - 20 000 EUR
Bali 7000 - 9000 EUR 25 000 - 35 000 EUR

Jednak nawet w drogich miejscach jak Karaiby czy Hawaje można dzięki negocjacjom upolować dobre okazje i zorganizować bal na wyspie za ok. 15-20 tys. euro dla pary wraz z lotami i dodatkowym noclegiem dla gości.

Podsumowanie

Koszt balu na wyspie zależy od wielu czynników - wyboru lokalizacji, liczby gości, terminu, pakietów i dodatkowych atrakcji. Dla pary najtańsze oferty zaczynają się od kilku tysięcy euro, a najbardziej ekskluzywne eventy mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy. Dojeżdżając na miejsce promem dania wyspaia cena będzie znacznie tańsza niż lotem na dalsze wyspy.

Największy koszt to sam event, ale nie można zapominać o noclegach dla gości, ich transportu i planowanych atrakcji. Poza sezonem i w mniej znanych miejscach oczywiście taniej. Warto rozglądać się za ofertami pakietowymi i porównać dokładnie ceny bali na wyspie, by znaleźć najlepszą propozycję w akceptowalnym budżecie.

Najczęściej zadawane pytania

Ceny bali na wyspach mocno się różnią, od kilku tysięcy euro dla pary po nawet kilkaset tysięcy na najbardziej ekskluzywne eventy. Dla większości osób istnieją przystępne opcje w granicach 10-30 tys. euro, zwłaszcza poza sezonem i na mniej popularnych wyspach.

Najtańsze destynacje to greckie wyspy jak Kreta, Samos czy Korfu, a także Teneryfa, Cypr, Bali czy Karaiby spoza głównych kurortów. Pary mogą liczyć na koszty od 3-10 tys. euro, a imprezy dla większych grup od 15 tys. wzwyż.

Na większość średnich i mniejszych wysp da się dojechać promem lub małym statkiem, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż loty. Prom na wiele z nich kosztuje pomiędzy 100 a 500 zł od osoby, więc dla pary to wydatek rzędu 500-1000 zł w obie strony.

Warto wybierać terminy poza sezonem, pakiety all-inclusive zamiast pozycji osobno, negocjować rabaty i szukać ofert last minute. Ogromne oszczędności może też przynieść wybór mniej znanych wysp i organizacja w mniejszych miejscowościach, a nie luksusowych resortach.

Wynajem całej, prywatnej wyspy na bal z pewnością należy do najbardziej ekskluzywnych i najdroższych opcji. Podstawowe oferty zaczynają się już od 50 tys. euro, a topowe przekraczają nawet 500 tys. euro lub więcej - w zależności od liczby gości i lokalizacji.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomoc w podróży na statku Aidaluna: Kompleksowe wsparcie!
 2. Rejs po Bałtyku: Odkryj 4 stolice w jednej podróży
 3. Rejsy po Norwegii: Jak wybrać najlepszą trasę w 2023 roku?
 4. Dubaj czy Abu Zabi: który kierunek wybrać na wakacje?
 5. Czy dawanie napiwków w Chorwacji jest obowiązkowe?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mirosław Bieniek
Mirosław Bieniek

Jako pasjonat podróży morskich i założyciel portalu o podróżach promem, moja misja to dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z zakresu morskich przygód. Posiadam bogate doświadczenie w podróżowaniu promami po całym świecie, od malowniczych wybrzeży Europy po odległe wyspy Azji. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły